Nutkavé nakupovanie, nadmerné nákupy alebo závislosť na nákupoch, to všetko je podobné ako závislosť na alkohole, hazardných hrách, či závislosť prejedať sa. A aj keď závislosť na nákupoch sa z lekárskeho hľadiska nepovažuje za poruchu duševného zdravia , mnohí odborníci sa domnievajú, že by to tak malo byť.
Ľudia, ktorí kupujú bez zábran a využívajú svoje úverové linky k limitom, sú často závislý na nakupovaní. Veria tomu, že ak si to kúpia budú sa cítiť lepšie.
Výskum ktorý sa uskutočnil na Stanfordskej Univerzite ukazuje, že nadmerné nakupovanie je porucha, ktorá postihuje asi 8% populácie. Týka sa to predovšetkým žien.
Ľudia postihnutý touto závislosťou majú príliš nízku hladinu serotonínu. Serotonín je zodpovedný za straty kontroly nad svojím životom. Negatívne impulzy začínajú prevládať nad zdravým rozumom.
Ako zistíme, že dotyčný človek je závislý ?
Ak chcete správne určiť diagnózu závislosti na nakupovaní, je nutné vykonať podrobný rozhovor s osobou s podozrením na takúto závislosť.
Príznaky závislosti:
· Naliehavá potreba alebo pocit nutkania ísť nakupovať
· Množstvo času stráveného v nákupných centrách s cieľom získať spokojnosť a pohodu
· Časté stavy úzkosti a podráždenia
· Kúpa nepotrebných vecí vo veľkom množstve s cieľom vyvolať stav spokojnosti
· Tajné návštevy nákupných centier
Čo robiť v prípade príznakov ?
· Nepoužívajte kreditné karty, plaťte hotovosťou
· Vytvorte si nákupný zoznam, kupujte len to čo je na zozname
· Usporiadajte si veci v nákupnom zozname od dôležitých až po menej dôležité
· Vo voľnom čase si nájdite inú zábavu ako je nakupovanie
Aké sú možnosti liečby ?
Rovnako ako u iných závislostí tak aj v tejto je základnou formou liečby psychoterapia. Často je nutné navštíviť finančné poradenstvo, kde nás naučia ako zaobchádzať s peniazmi a míňať čo najmenej.
Je možné sa úplne zotaviť ?
Odpovede o možnom vyliečení sú rozdielne. Úplne vyliečená osoba je taká osoba, ktorá vie získať plnú kontrolu nad nutkaním ísť na nákupy.