Prečo a ako si chrániť peniaze?


V reálnom svete peniaze, ktoré ležia na poličke alebo v banke, sú najhoršie využité peniaze. Je pochopiteľné, že človek má strach z okolitého sveta, v ktorom sa každodenne dejú krádeže a podvody, preto chce byť opatrný aj pri svojich financiách. Uvedomme si, že takto isto sa dajú ukradnúť aj z domu či banky. Ako ich teda chrániť?

pokladnička

1.      V kapitalistickom svete je každý kapitalista povinný plne využiť finančný potenciál svojho kapitálu, čím, ak ho správne investoval, by mal nadobudnúť čo najväčšie zisky.

2.      Peniaze sú najzraniteľnejšou formou kapitálu, pretože nič nemení cenu tak rýchlo, ako práve meny. Dobrou náhradou sú drahé kovy – zlato, striebro alebo kryptomeny – bitcoin, macrocoin, onecoin. Tieto často získavajú na hodnote – napr. keď padne dolár, vieme, že vzrástlo zlato.

3.      Nikdy by ste si nemali nechávať pri sebe viac peňazí v mene, než potrebujete pre život – také zlato sa dá premeniť v prípade núdze na peniaze v každej jednej krajine do hodiny.

4.      Existujú tiež investičné fondy, banky Vás priam bombardujú ponukami, prečo by ste si mali uložiť peniaze práve u nich, no tieto sú oveľa viac náchyľnejšie na škodu, než spôsoby ochrany popísané vyššie.

Z hľadiska historického vývoja dokážeme ľahko potvrdiť, že meny vždy strácali a budú strácať na hodnote i vďaka vyššie spomínaným krízam. Najjednoduchší prípad je porovnanie eura s korunou z bývalého Československa. Hoci má koruna v dnešnej dobe neporovnateľný kurz, povedzme že vtedy sme si za 150 000 Kčs vedeli postaviť dom, čo činí cca 5000€. Čo si dnes postavíme za 5000€? Alebo lepšie, koľko zlata si za tú kúpime? Možno 140 gramov. A za 150 000 Kčs? Mnohokrát viac.

zlato

Špeciálnym prípadom ekonomického vývoja sú krízy, často nazývané aj krízy z nadvýroby alebo dôsledky presýtenia trhu. Pri kríze mena rapídne stráca na hodnote, kedy sa aj najväčší milionári môžu stať obyčajnými občanmi. A obyčajní občania sú na tom len horšie – teda najmä tí, ktorí odmietli chrániť svoje financie.